So I guess your talking like-4-like.
So a unit cost us £30 to buy from a shelf.
To have a unit drawn & designed from scratch for a one off design, your looking at around 10x.
They don't like gearing up to run 1 type of unit off a line.
You pay a setup charge if your making 1 or 100, same cost. After that , their is materials & labour.
more you run off per batch = better price per unit.
|